2026 Porsche Panamera 4S E-Hybrid
New
$236,873
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Total Retail Price Summary
MSRP
Total MSRP
$209,410
Dealer Fees
Freight
$2,950
Pdi
$1,795
Admin fee
$499
Total Dealer Fees
$5,244
Provincial and Federal Fees
AC Tax
$100
Green Levy Tax
N/A
Luxury Tax
$21,534
Tire Tax
$14
Provincial Registration Fee
$22
Total Provincial and Federal Fees
$21,670
Accessories
Total Accessories
$549
Total retail price
$236,873
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
P0280
VIN:
WP0AC2YA2TL050180
- Exterior colour
- Oak Green Metallic Neo
- Interior colour
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 536 hp / 394 kW
Club Leather Interior Espresso
The club leather interior is characterized by a particularly high-quality Nappa leather with a very soft surface and natural light/dark contrasts. An additional cross seam on the upper part of the dashboard and the front and rear door panels underlines the attention to detail.
Finished in club leather:
- Front and rear seats
- Top and bottom part of the dashboard including the glove compartment lid
- Front and rear door trims including door panels and armrests
- Centre console including armrests at front and rear
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package
Technology Package
Exterior
'PORSCHE' Logo on Rear in High Gloss Black
Model designation Painted in High Gloss Black
Side Window Trims in High Gloss Black
Door Handles in High Gloss Black
Transmission / Chassis
Porsche Active Ride
Wheels
Wheels Painted in Satin Neodyme
21" All Season Tires
21" Panamera Exclusive Design Wheels
Interior
Individual Comfort Rear Seats (8-way, electric) with Memory Package
Heated Seats (Rear)
Massage Seat Function (Front) incl. Seat Ventilation (Front and Rear)
Porsche Crest on Headrests (Front and Rear) i.c.w. Rear Comfort Pillows
Interior Package in Eucalyptus Wood
Interior Accent Package in Neodyme
Audio / Comm.
Burmester® 3D High-End Surround Sound System
Passenger Display
Preparation for Rear Seat Entertainment (PRSE)
Porsche Rear Seat Entertainment (PRSE)
Lights vision
HD-Matrix LED Headlights
Comfort assistance
Head-Up Display
Surround View with Active Parking Support
4-Zone Automatic Climate Control
Air Quality System
Power Sunblind for Rear Compartment and Power Sunblind for Rear Side Windows
Porsche InnoDrive with Active Lane Keeping
Night Vision Assist
Standard Equipment
Packages
Equipment 'S'
Exterior
Panoramic Roof System
Side Skirts
Without Roof Rails
Exterior Mirror Lower Trim and Base in High Gloss Black
Sedan
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
Engine Twin-Turbo V6, 2.9 L / Electric Machine
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
All-Wheel Drive incl. Porsche Traction Management (PTM)
Sport Chrono Package
Sport Tailpipes in Silver
80 Litre Fuel Tank
Starter Battery
Wheels
Locking Wheel Bolts
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Interior
Seat belts in Black
Heated Sport Steering Wheel with Mode-switch
Power Seats (14-way) with Memory Package
Floor Mats Front and Rear
Compass Instrument Dial/Sport Chrono Stopwatch Instrument Dial in Black
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
PDK Gear Changer Lever
Seat belt warning system for front and rear seats
Roof Lining in Fabric
Pedals and Footrest in Black
Door-Sill Guards in Brushed Aluminum
Fixed Luggage Compartment Cover
Sun Visors for Driver and Front Passenger
Audio / Comm.
Smartphone Compartment with Wireless Charging (up to 15W)
SDARS Exterior Antenna
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
On-Board AC Charger with up to 9.6 kW Charging Power
Without Mode3 charging cable
Without PHEV charging cable
Porsche Mobile Charger
Genuine Porsche accessory. The Porsche Mobile Charger enables convenient charging on the go and at home with user-selectable current and swappable power cables for NEMA 14-50 outlets - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty.
Lights vision
Three-Dimensional Taillight strip
Automatically Dimming Exterior Mirrors
Automatically Dimming interior and exterior mirrors
Comfort assistance
Automatic Tailgate
Comfort Access
HomeLink®
Traffic Sign Recognition
Lane Change Assist
Soft Close Doors
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking Package
Alcohol Interlock preparation
Side Airbags in Rear Compartment
Airbags
Memory Package for Driver and Front Passenger
Warn and Brake Assist including Pedestrian Protection
Driver Awareness Detection
Emergency Call Systems eCall and bCall
Lane Keeping Assist
Active Speed Limit Assist
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combined | 536 hp / 394 kW |
| Maximum power combustion engine | 348 hp / 256 kW |
| Maximum power electric motor | 187 hp / 138 kW |
| Maximum torque power combined | 750 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 499 Nm |
| Maximum torque electric motor | 449 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 121.0 hp/l / 89.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 290 km/h |
| All-electric top speed | 140 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 8.6 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 13.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.4 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,423 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,400 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,413 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,299 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,255 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,330 kg |
| Permissible gross weight | 2,840 kg |
| Maximum load | 541 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,264 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 430 l |
| Overhang front | 972 mm |
| Overhang rear | 1,130 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 134 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 124 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.8 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 11.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 10.3 ° |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross)2.1 | 25.9 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 3.3 h |
2.1 May vary depending on ageing and battery temperature
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 87 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |