2026 Porsche Panamera 4
New
$177,627
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Total Retail Price Summary
MSRP
Total MSRP
$158,760
Dealer Fees
Freight
$2,950
Pdi
$1,795
Admin fee
$499
Total Dealer Fees
$5,244
Provincial and Federal Fees
AC Tax
$100
Green Levy Tax
N/A
Luxury Tax
$12,938
Tire Tax
$14
Provincial Registration Fee
$22
Total Provincial and Federal Fees
$13,074
Accessories
Total Accessories
$549
Total retail price
$177,627
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
P0274
VIN:
WP0AA2YA1TL002224
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 348 hp / 256 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.8 sec
Leather Interior in Black, Smooth-Finish Leather
In smooth-finish leather:
- Front and rear seat centres
- Front and rear seat bolsters
- Front of the headrests in the front and rear
- Top and bottom part of the dashboard including the glove compartment lid
- Front and rear door trims including door panels and armrests
- Centre console including armrests at front and rear
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package
Technology Package
Exterior
Deletion of Model Designation
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package
Wheels
Wheel Centre Caps With Full-Colour Porsche Crest
21" All Season Tires
21" Panamera SportDesign Wheels
Interior
Heated GT Sport Steering Wheel
Adaptive Sport Seats (18-way) with Memory Package
Rear 2+1 Seats
Interior Package in Black Brushed Aluminum
Heated Seats (Rear)
Ventilated Seats (Front)
Porsche Crest on Headrests (Front and Rear)
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum, Illuminated
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Passenger Display
Lights vision
Tinted HD-Matrix LED Headlights
Comfort assistance
Head-Up Display
Surround View with Active Parking Support
4-Zone Automatic Climate Control
Air Quality System
Preparation for Porsche Dashcam
Power Sunblind for Rear Side Windows
Porsche InnoDrive with Active Lane Keeping
Night Vision Assist
Standard Equipment
Packages
Equipment 'base'
Exterior
Panoramic Roof System
Side Skirts
Without Roof Rails
Exterior Mirror Lower Trim and Base in High Gloss Black
Side Window Trims in High Gloss Silver
Door handles painted in exterior colour
Sedan
Pedestrian safety
‘PORSCHE’ Logo in High Gloss Silver
Transmission / Chassis
Engine Twin-Turbo V6, 2.9 L
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
All-Wheel Drive incl. Porsche Traction Management (PTM)
Exhaust System with Twin Single-Tube Tailpipes
Brake System with Brake Calipers in Black
90 Litre Fuel Tank
Adaptive Air Suspension including Porsche Active Suspension Management (PASM)
Wheels
Locking Wheel Bolts
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Interior
Seat belts in Black
Floor Mats Front and Rear
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
PDK Gear Changer Lever
Interior Accents in Black
Seat belt warning system for front and rear seats
Roof Lining in Fabric
Pedals and Footrest in Black
Fixed Luggage Compartment Cover
Sun Visors for Driver and Front Passenger
Audio / Comm.
Smartphone Compartment with Wireless Charging (up to 15W)
SDARS Exterior Antenna
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Without Mode3 charging cable
Without PHEV charging cable
Lights vision
Three-Dimensional Taillight strip
Automatically Dimming Exterior Mirrors
Automatically Dimming interior and exterior mirrors
Comfort assistance
Automatic Tailgate
Comfort Access
HomeLink®
Traffic Sign Recognition
Lane Change Assist
Soft Close Doors
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking Package
Alcohol Interlock preparation
Side Airbags in Rear Compartment
Airbags
Memory Package for Driver and Front Passenger
Warn and Brake Assist including Pedestrian Protection
Driver Awareness Detection
Emergency Call Systems eCall and bCall
Lane Keeping Assist
Active Speed Limit Assist
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 348 hp / 256 kW |
| Maximum torque combustion engine | 499 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 121.0 hp/l / 89.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 270 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 5.0 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.8 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 12.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 11.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 20.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 20.0 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 3.5 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 5,052 mm |
| Overall Width | 1,937 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,165 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,423 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,400 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,413 mm |
| Wheelbase | 2,950 mm |
| Turning circle diameter | 11.9 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,984 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,920 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,995 kg |
| Permissible gross weight | 2,540 kg |
| Maximum load | 556 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,200 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 100 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,328 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 494 l |
| Overhang front | 972 mm |
| Overhang rear | 1,130 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 132 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 122 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 12.6 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 10.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 10.1 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 2,850 rpm |