2025 Porsche Macan T
Pre-Owned
$98,550
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
M2035
VIN:
WP1AA2A52SLB04514
- Exterior colour
- Gentian Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 90 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Vehicle Warranty
- 37 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 261 hp / 192 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 6.2 sec
Leather Package in Black with Contrast Stitching in Gentian Blue
- Top of the dashboard
- Lid of the centre console storage compartment
- Seat centres
- Inner seat bolsters and headrests to the front of the seats
- Armrests
- Door panels and door pulls (front and rear)
Contrast stitching in Gentian Blue
- Top of the dashboard
- Door armrests
- Front seats and headrests as well as outer rear seats and headrests
Seat belts in Gentian Blue:
- Front and outer rear seats
Description
Porsche Centre North Toronto (PCNT) is conveniently located at the intersection of highways 401 and 404 in Toronto. PCNT is honoured to have been awarded Premier Porsche Dealer status – the highest honor a Porsche dealership can receive in Canada – for five consecutive years. The Premier Porsche Dealer program recognizes the top four Porsche dealerships in Canada that have achieved Porsche’s highest performance metrics in various categories, such as sales, service, operations, and customer satisfaction. PCNT the only Porsche store in Ontario to have been awarded Premier Porsche Dealer status in 2024. For more information, please call to schedule an appointment or visit our store in-person at 165 Yorkland Blvd. in Toronto.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Plus Package
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Roof rails painted in High Gloss Black
Exterior Package in Vehicle Colour
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Sports Exhaust System including Sports Tailpipes in Black
Wheels
Locking Wheel Bolts
Wheel Centre Set with Full-Colour Porsche Crest
All-Season Tires for 20" Alloy Wheels
Interior
Instrument Dial in White
Adaptive Sport Seats (18-way)
Compass Instrument DialSport Chrono Stopwatch Dial in White
Heated Seats (Front and Rear)
Ventilated Seats (Front)
Electric steering column
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lights vision
LED-Matrix Headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Heated Windshield
Thermally and Noise insulated Glass including Privacy Glass
Comfort assistance
Lane Change Assist
ParkAssist including Surround View
Ionizer
Lane Keeping Assist
Preparation Porsche Dashcam
Standard Equipment
Packages
Equipment "base"
Carrera T - version
Exterior
Preparation for towbar system
Side Window Trims in High Gloss Black
Door handles painted in exterior colour
Model Designation in Agate Grey Metallic
Exterior Mirror Upper Trims with Lower Trims and Mirror Bases Painted in High Gloss Agate Grey
Roof Spoiler in Agate Grey Metallic
Wheel Arch Cover Painted in High Gloss Black
Automatic Tailgate
Body Shape SUV
Side Blades Painted in Agate Grey metallic and "Macan T" Model Designation in High Gloss Black
Deletion of "GTS" logo on front doors
Side Skirts
Front Fascia Panel in Agate Grey Metallic
Transmission / Chassis
Turbocharged Inline Four-Cylinder Engine with Direct Fuel Injection: Displacement 2.0 L
7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
Porsche Active Suspension Management (PASM) with Ride Height Lowered by 15 mm
Sport Chrono Package incl. Mode Switch
75L Fuel Tank
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
18" Collapsible Spare Wheel
20" Macan S Wheels Painted in Dark Titanium
Interior
Seat Belts in Black
Heated Multifunction GT Sports Steering Wheel
Porsche Crest on Headrests (Front)
Interior Package in Satin Black
2+1 Seats
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector in Leather
Roof Lining in Fabric
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with "Macan T" Model Designation
Storage Package
Floor Mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Storage compartment including inductive charging station
Voice Control
Apple® CarPlay
USB-C Ports
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights vision
Auto-Dimming Mirrors
Comfort assistance
Comfort Lighting Package
Comfort Access
ParkAssist (front and rear) with Visual and Audible Warning
Three-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Adaptive Cruise Control (ACC)
Non-smoking package
Side Airbags (Rear)
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian Protection
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
37 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 90 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
Previous Owners 1 (Porsche Centre North Toronto) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,000 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 192 kW |
| Maximum torque combustion engine | 400 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 133.2 hp/l / 98.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 232 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 6.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 16.1 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,606 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,865 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,940 kg |
| Permissible gross weight | 2,510 kg |
| Maximum load | 645 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.8 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.0 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |