2026 Porsche Macan T
New
$96,862
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Total Retail Price Summary
MSRP
Total MSRP
$90,930
Dealer Fees
Freight
$2,950
Pdi
$1,795
Admin fee
$499
Total Dealer Fees
$5,244
Provincial and Federal Fees
AC Tax
$100
Green Levy Tax
N/A
Luxury Tax
N/A
Tire Tax
$17
Provincial Registration Fee
$22
Total Provincial and Federal Fees
$139
Accessories
Total Accessories
$549
Total retail price
$96,862
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
M2328
VIN:
WP1AA2A52TLB04093
- Exterior colour
- Dolomite Silver Metallic
- Interior colour
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 261 hp / 192 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 6.2 sec
Leather Package in Black with Contrast Stitching in Chalk
Finished in Black leather:
- Top of the dashboard
- Lid of the centre console storage compartment
- Seat centres
- Inner seat bolsters and headrests to the front of the seats
- Armrests
- Door panels and door pulls front and rear
Contrast stitching in Chalk:
- Top of the dashboard
- Door armrests
- Front seats and headrests as well as outer rear seats and headrests
Seat belts in Chalk:
- Front and outer rear seats
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Plus Package
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Front Fascia Painted in Exterior Colour
SportDesign Side Skirts
Lower Rear Fascia Painted
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Sport Exhaust System incl. Sports Tailpipes in Black
Wheels
Locking Wheel Bolts
20" Macan S Wheels in Dark Titanium
All-Season Tires for 20" Wheels
Interior
Adaptive Sport Seats (18-way)
Heated Seats (Front and Rear)
Ventilated Seats (Front)
Electric steering column
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lights vision
LED Main Headlights including Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Heated Windshield
Thermally and Noise insulated Glass including Privacy Glass
Comfort assistance
ParkAssist including Surround View
Ionizer
Lane Change Assist
Preparation for Porsche Dashcam
Standard Equipment
Packages
Equipment 'base'
Carrera T - version
Exterior
Preparation for towbar system
Without Roof Rails
Model Designation in Agate Grey Metallic
Exterior Mirror Upper Trims with Lower Trims and Mirror Bases Painted in High Gloss Agate Grey
Side Window Trims in High Gloss Black
Roof Spoiler in Agate Grey Metallic
Door handles painted in exterior colour
Wheel Arch Covers Painted in High Gloss Black
Automatic Tailgate
Body Shape SUV
SideBlades Painted in Agate Grey Metallic and 'Macan T' Model Designation in High Gloss Black
Deletion of Decorative Side Logo
Transmission / Chassis
2.0 -Litre Turbocharged Inline Four-Cylinder Engine with Direct Fuel Injection
7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
Porsche Active Suspension Management (PASM) with Ride Height Lowered by 15 mm
Sport Chrono Package incl. Mode Switch
75L Fuel Tank
Wheels
Wheel Centre Caps with Monochrome Porsche crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
18" Collapsible Spare Wheel
Interior
Instrument Dial in Black
Seat belts in Black
Heated Multifunction GT Sport Steering Wheel
Floor Mats Front and Rear
Interior Package in Satin Gloss Black
2+1 Seats
Compass Instrument Dial/Sport Chrono Stopwatch Instrument Dial in Black
Porsche Crest on Headrests (Front)
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector in Leather
Seat belt warning system for front and rear seats
Roof Lining in Fabric
Storage Package
Door Sill guards in Black Brushed Aluminum with ‘Macan T’ model designation
Sun Visors for Driver and Front Passenger
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Storage Compartment including Wireless Charging
Voice Control
USB-C Ports
SDARS Exterior Antenna
Apple® CarPlay with Siri® Voice Recognition
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights vision
Auto-Dimming Mirrors
Comfort assistance
Comfort Lighting Package
Comfort Access
ParkAssist (front and rear) with Visual and Audible Warning
Three-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Lane Departure Warning
Adaptive Cruise Control (ACC)
Alarm System with Interior Surveillance
Non-smoking package
Side Airbags in Rear Compartment
Airbags
Warn and Brake Assist including Pedestrian Protection
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,000 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 192 kW |
| Maximum torque combustion engine | 400 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 133.2 hp/l / 98.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 232 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 6.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 16.1 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,606 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,606 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,586 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,596 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,646 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,899 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,865 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,940 kg |
| Permissible gross weight | 2,510 kg |
| Maximum load | 611 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 200 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 458 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.8 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 15.4 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |