2025 Porsche Macan S
Pre-Owned
$95,000
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
XSM2068
VIN:
WP1AG2A5XSLB41048
- Exterior colour
- Chalk
- Interior colour
- Mileage
- 9,798 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- At least one damage or accident reported
- Vehicle Warranty
- 31 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 375 hp / 276 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.6 sec
Leather Package in Black
- Top side of dashboard
- Centre console storage compartment lid
- Seat centres
- Seat inner bolsters
- Front side of seat headrests
- Door panel armrests
- Door pulls (front and rear)
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Plus Package
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Side Blades in Exterior Colour
Roof rails painted in High Gloss Black
Side Window Trims in High Gloss Black
Exterior Package in Vehicle Colour
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package incl. Mode Switch
Sports Tailpipes in Black
Wheels
Locking Wheel Bolts
All-Season Tires for 20" Alloy Wheels
20" Macan S wheels in Vesuvius Grey
Interior
Seat Belts in Pebble Grey
Heated Multifunction GT Sports Steering Wheel
Porsche Crest on Headrests (Front)
Adaptive Sport Seats (18-way)
Heated Seats (Front and Rear)
Ventilated Seats (Front)
Electric steering column
Door-Sill Guards Brushed Aluminium in Darksilver, Illuminated
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lights vision
LED-Matrix Headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Heated Windshield
Comfort assistance
Lane Change Assist
ParkAssist including Surround View
Ionizer
Lane Keeping Assist
Preparation Porsche Dashcam
Smoking Package
Standard Equipment
Packages
Equipment "S"
Standard version
Exterior
Upper Wing in High Gloss Black
Preparation for towbar system
Door handles painted in exterior colour
Model Designation in High Gloss Silver
SportDesign Exterior Mirrors Painted in Exterior Colour
Wheel Arch Cover Painted in High Gloss Black
Automatic Tailgate
Body Shape SUV
Side Skirts
Front Fascia Panel in Exterior Colour
Transmission / Chassis
Twin-Turbo V6 Engine with Direct Fuel Injection: Displacement 2.9 L
7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
Steel Spring Suspension with Porsche Active Suspension Management (PASM)
75L Fuel Tank
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
18" Collapsible Spare Wheel
Interior
Instrument Dials in Silver
Interior Package in High Gloss Black
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector in Leather
Roof Lining in Fabric
Storage Package
Floor Mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Storage compartment including inductive charging station
Voice Control
Apple® CarPlay
USB-C Ports
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights vision
Exterior Mirrors
Auto-Dimming Mirrors
Privacy Glass
Comfort assistance
Comfort Lighting Package
Comfort Access
ParkAssist (front and rear) with Visual and Audible Warning
Three-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Adaptive Cruise Control (ACC)
Side Airbags (Rear)
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian Protection
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
31 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned (Former Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. |
Mileage 9,798 km |
Previous Owners 1 (Porsche Centre North Toronto) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history At least one damage or accident reported Previous Carfax $9,902.16 |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 375 hp / 276 kW |
| Maximum torque combustion engine | 520 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 130.5 hp/l / 96.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 259 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.8 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 11.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 11.0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 18.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 18.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 3.2 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,621 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,930 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,005 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 650 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 15.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.9 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |