2024 Porsche Macan (MY24)
Pre-Owned
$72,900
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
XSM1955
VIN:
WP1AA2A55RLB20331
- Exterior colour
- Dolomite Silver Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 17,334 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Vehicle Warranty
- 26 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 261 hp / 195 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 6.2 sec
Standard Interior in Black
- Steering wheel rim
- Gear selector and boot
- Seats
Description
Dolomite Silver Metallic Macan well equipped with Premium Package Plus, 20" Macan S Wheels in Jet Black Metallic, Winter Tire Package & More. All Trade in Makes/Models Accepted. Financing Available. Build Sheet: Premium Package Plus Panoramic Roof System Power Seats (14-way) with Memory Package Heated Seats (Rear) Ventilated Seats (Front) LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+) Lane Change Assist (LCA) Roof Rails in High Gloss Black Window Trim in High Gloss Black Side Blades in Exterior Color Exclusive Design Fuel Cap Sport Chrono Package Sport Tailpipes in Black Locking Wheel Bolts 20" Macan S Wheels in Jet Black Metallic All-Season Tires for 20-Inch Alloy Wheels Porsche Crest on Headrests (Front) Heated GT Sport Steering Wheel in Leather Electric Steering Column Door-Sill Guards in Brushed Aluminum BOSE® Surround Sound-System Heated Windshield Preparation for Porsche Dashcam (Front and Rear) Surround View Ionizer Lane Keep Assist (LKA) incl. Traffic Jam Assist Porsche Centre North Toronto (PCNT) is conveniently located at the intersection of highways 401 and 404 in Toronto. PCNT is honoured to have been awarded Premier Porsche Dealer status– the highest honor a Porsche dealership can receive in Canada – for five consecutive years. The Premier Porsche Dealer program recognizes the top four Porsche dealerships in Canada that have achieved Porsche’s highest performance metrics in various categories, such as sales, service, operations, and customer satisfaction. For more information, please call to schedule an appointment or visit our store in-person at 165 Yorkland Blvd. in Toronto.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Plus Package
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Roof Rails in High Gloss Black
Side Window Trims in High Gloss Black
Side blades in Exterior Colour
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package
Sport Tailpipes in Black
Wheels
Locking Wheel Bolts
20" Macan S Wheels in Jet Black Metallic
All-Season Tires for 20" Wheels
Interior
Porsche Crest on Headrests (Front)
Power Seats (14-way) with Memory Package
Heated GT Sport Steering Wheel in Leather
Heated Seats (Front and Rear)
Ventilated Seats (Front)
Electric Steering Column
Door-Sill Guards in Brushed Aluminum
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound-System
Lights vision
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS+)
Heated Windshield
Comfort assistance
Lane Change Assist
Preparation Porsche Dashcam
Surround View
Ionizer
Lane Keeping Assist
Smoking Package
Standard Equipment
Exterior
Upper Wing in High Gloss Black
Side Skirts
Front Fascia Painted in Exterior Colour
SportDesign Exterior Mirrors in Exterior Colour
Model Designation in High Gloss Silver
Preparation for towbar system
Deletion of "GTS" logo on front doors
Door handles painted in exterior colour
Rear Diffusor in Louvered Design
Automatic tailgate
Transmission / Chassis
2.0-Litre Turbocharged R4
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Steel Spring Suspension
Power Steering Plus
75 Litre Fuel Tank
Wheels
18'' Collapsible Spare Wheel
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Interior
Rear 2+1 Seats
Instrument Dials in Black
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector in Leather
Interior Package in Diamar Silvershade
Roof Lining in Fabric
Storage Package
Side Airbags (Front and Rear)
Floor Mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment
Voice Control
Apple® CarPlay with Siri® voice recognition
USB-C Ports
SiriusXM® Satellite Radio (with 3-month trial) and HD Radio Receiver
Lights vision
Auto-Dimming Mirrors
Privacy Glass
Comfort assistance
Comfort lighting package
HomeLink®
ParkAssist (front and rear)
Porsche Entry & Drive
3-Zone Climate Control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Adaptive Cruise Control (ACC)
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
26 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned (Former Service Loaner) Service Loan vehicles were provided by the dealer during service maintenance. This can result in varying mileage at delivery. |
Mileage 17,334 km |
Previous Owners 1 (Porsche Centre North Toronto) |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,000 cm³ / 2.0 l |
| Bore | 82.5 mm |
| Stroke | 92.8 mm |
| Maximum power combustion engine | 261 hp / 195 kW |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 133.0 hp/l / 97.8 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 232 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 6.4 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 6.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 16.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 16.1 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 4.5 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,922 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,621 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,845 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,920 kg |
| Permissible gross weight | 2,510 kg |
| Maximum load | 665 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,000 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Fuel tank capacity | 65 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. ground clearance with steel suspension (DIN) | 202 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension | 202 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 187 mm |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 16.7 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 300 mm |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 76 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |