2025 Porsche Macan GTS
Pre-Owned
$110,950
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
M2020
VIN:
WP1AF2A58SLB50477
- Exterior colour
- Carrara White Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 675 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Vehicle Warranty
- 37 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 434 hp / 319 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.3 sec
Extended Leather Package in Black with Contrast Stitching in Chalk
- Top and bottom of the dashboard including glove compartment cover
- Centre console side sections
- Steering wheel airbag module
- Upper door trim front and rear
- Armrests
- Door panels and door pulls front and rear
- Lid of the centre console storage compartment
- Seats finished in leather, including leather seat bolsters inner front and rear, front side headrests, rear headrests, front backrest frames
Contrasting stitching in Chalk:
- Top of the dashboard
- Upper door trim
- Door armrests
- Front seats and headrests as well as outer rear seats and headrests
Seat belts in Chalk:
- Front and outer rear seats
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package Plus
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Exterior Package in Exterior Colour and High Gloss Black
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Sport Chrono Package incl. Mode Switch
Wheels
Locking Wheel Bolts
All-Season Tires for 21" Alloy Wheels
21" GT Design Wheels in High Gloss Black
Interior
Heated Multifunction GT Sports Steering Wheel
Adaptive Sport Seats (18-way)
Interior Trim in Carbon Fibre
Heated Seats (Front and Rear)
Ventilated Seats (Front)
Electric steering column
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lights vision
Tinted LED Main Headlights Including Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Under Door Puddle Light Projectors
Heated Windshield
Comfort assistance
Lane Change Assist
ParkAssist including Surround View
Lane Keeping Assist
Preparation Porsche Dashcam
Standard Equipment
Packages
Equipment "S"
GTS - version
Exterior
Upper Wing in High Gloss Black
Preparation for towbar system
Side Window Trims in High Gloss Black
Door handles painted in exterior colour
SportDesign Side Skirts
'PORSCHE' Logo and Model Designation in Matte Black
Lower Rear Fascia Painted
Wheel Arch Cover Painted in High Gloss Black
Automatic Tailgate
Body Shape SUV
Deletion of "GTS" logo on front doors
Front Fascia Painted in Exterior Colour with Front Fascia Panel in Matte Black
SportDesign Exterior Mirrors Painted in Exterior Colour
Sideblades in Matte Black with ‘GTS’ logo in High Gloss Black
Transmission / Chassis
Twin-Turbo V6 Engine with Direct Fuel Injection: Displacement 2.9 L
7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
Sport Air Suspension with Ride-Height Adjustment incl. PASM (Lowered 10 mm)
Sports Exhaust System including Sports Tailpipes in Black
Porsche Surface Coated Brake (PSCB) with Brake Calipers Painted in Red
75L Fuel Tank
Wheels
Wheel Centre Set with Full-Colour Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
19" Collapsible Spare Wheel
Interior
Instrument Dials in Black
Seat Belts in Black
‘GTS’ Logo on Front Seat Headrests
2+1 Seats
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector in Leather
Roof Lining in Fabric
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum with Macan "GTS" Logo (front)
Storage Package
Floor Mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Storage compartment including inductive charging station
Voice Control
Apple® CarPlay
USB-C Ports
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Lights vision
Tinted LED Taillights Including Light Strip
Exterior Mirrors
Auto-Dimming Mirrors
Privacy Glass
Comfort assistance
Comfort Lighting Package
Comfort Access
ParkAssist (front and rear) with Visual and Audible Warning
Three-Zone Automatic Climate Control
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
HomeLink®
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Adaptive Cruise Control (ACC)
Non-smoking package
Side Airbags (Rear)
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian Protection
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
37 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 675 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
Previous Owners 1 (Porsche Centre North Toronto) |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 434 hp / 319 kW |
| Maximum torque combustion engine | 550 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 150.9 hp/l / 111.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 272 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.5 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 17.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.9 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Height | 1,596 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (DIN) | 1,960 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,035 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 620 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |