2026 Porsche Macan GTS
New
$127,099
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Total Retail Price Summary
MSRP
Total MSRP
$116,650
Dealer Fees
Freight
$2,950
Pdi
$1,795
Admin fee
$499
Total Dealer Fees
$5,244
Provincial and Federal Fees
AC Tax
$100
Green Levy Tax
N/A
Luxury Tax
$4,517
Tire Tax
$17
Provincial Registration Fee
$22
Total Provincial and Federal Fees
$4,656
Accessories
Total Accessories
$549
Total retail price
$127,099
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
M2282
VIN:
WP1AF2A52TLB61220
- Exterior colour
- Carrara White Metallic
- Interior colour
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 434 hp / 319 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.3 sec
Extended Leather Package in Black with contrast stitching in Gentian Blue
Finished in leather:
- Top and bottom of the dashboard including glove compartment cover, centre console side sections, steering wheel airbag module, upper door trim front and rear, armrests, door panels and door pulls front and rear, lid of the centre console storage compartment
- Seats finished in leather, including leather seat bolsters inner front and rear, front side headrests, rear headrests, front backrest frames
Contrasting stitching in Gentian Blue:
- Top of the dashboard
- Upper door trim
- Door armrests
- Front seats and headrests as well as outer rear seats and headrests
Seat belts in Gentian Blue:
- Front and outer rear seats
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Plus Package
Includes 2 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Sideblades Painted in Exterior Colour with ‘GTS’ logo in High Gloss Black
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Adaptive Air Suspension with Levelling System and Height Adjustment incl. Porsche Active Suspension Management (PASM)
Sport Chrono Package incl. Mode Switch
Wheels
Locking Wheel Bolts
All-Season Tires for 21" Wheels
Interior
Heated Multifunction GT Sport Steering Wheel
Adaptive Sport Seats (18-way)
Heated Seats (Front and Rear)
Ventilated Seats (Front)
Electric steering column
Porsche Crest on Headrests (Front and Rear)
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum, Illuminated
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lights vision
Tinted LED Main Headlights Including Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus)
Heated Windshield
Thermally and Noise insulated Glass including Privacy Glass
Comfort assistance
ParkAssist including Surround View
Ionizer
Lane Change Assist
Preparation for Porsche Dashcam
Lane Keeping Assist
Standard Equipment
Packages
Equipment 'S'
GTS - version
Exterior
Front Fascia Painted in Exterior Colour with Front Fascia Panel Painted in Satin Gloss Black
SportDesign Side Skirts
Preparation for towbar system
Without Roof Rails
'PORSCHE' Logo and Model Designation in Matte Black
Lower Rear Fascia Painted
SportDesign Exterior Mirrors Painted in Exterior Colour
Side Window Trims in High Gloss Black
Upper Wing in High Gloss Black
Door handles painted in exterior colour
Wheel Arch Covers Painted in High Gloss Black
Automatic Tailgate
Body Shape SUV
Deletion of Decorative Side Logo
Transmission / Chassis
2.9-Litre Twin-Turbo V6 Engine with Direct Fuel Injection
7-Speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Power Steering Plus
Sport Exhaust System incl. Sports Tailpipes in Black
Porsche Surface Coated Brake (PSCB) with Brake Calipers Painted in Red
75L Fuel Tank
Wheels
Wheel Centre Caps With Full-Colour Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
19" Collapsible Spare Wheel
21" RS Spyder Design Wheels in Satin Black
Interior
Instrument Dial in Black
Seat belts in Black
Floor Mats Front and Rear
2+1 Seats
Interior Package in Black Brushed Aluminum
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector in Leather
Seat belt warning system for front and rear seats
Roof Lining in Fabric
Storage Package
Sun Visors for Driver and Front Passenger
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) incl. Mobile Phone Preparation and Audio Interfaces
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Storage Compartment including Wireless Charging
Voice Control
USB-C Ports
SDARS Exterior Antenna
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights vision
Tinted LED Taillights Including Light Strip
Exterior Mirrors
Auto-Dimming Mirrors
Comfort assistance
Comfort Lighting Package
Comfort Access
ParkAssist (front and rear) with Visual and Audible Warning
Three-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Adaptive Cruise Control (ACC)
Alarm System with Interior Surveillance
Non-smoking package
Side Airbags in Rear Compartment
Airbags
Warn and Brake Assist including Pedestrian Protection
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 434 hp / 319 kW |
| Maximum torque combustion engine | 549 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 150.9 hp/l / 111.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 272 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.5 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.3 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 17.1 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.9 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.9 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,726 mm |
| Overall Width | 1,927 mm |
| Width (with mirrors) | 2,097 mm |
| Wheelbase | 2,807 mm |
| Turning circle diameter | 12.0 m |
| Tire track turning circle | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,995 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,960 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,035 kg |
| Permissible gross weight | 2,580 kg |
| Maximum load | 585 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 2,400 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 200 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 458 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,503 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 954 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 488 l |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 300 mm |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 91 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |