2024 Porsche Cayenne S E-Hybrid Coupe
Porsche Approved Certified Pre-Owned
$128,800
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
C1889A
VIN:
WP1BN2AY4RDA64007
- Exterior colour
- Chromite Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 37,412 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- At least one damage or accident reported
- Vehicle Warranty
- 24 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 512 hp / 382 kW
Leather Interior in Black/Bordeaux Red
- Seat centres (front and rear)
- Seat inner side bolsters (front and rear)
- Headrest centres (front and rear)
- Armrest and grab door handle (front and rear)
- Armrest centre console front and folding rear armrest
- Grab handles in centre console
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper and lower section including glove compartment cover
- Door waist rails, upper center door panel and paneling storage compartment (front and rear)
- Side panel centre console
- Dashboard lower section including glove compartment cover
- Center console
- Upper center door panel (front and rear)
- Seat centres (front and rear)
- Seat inner side bolsters (front and rear)
- Headrest centres (front and rear)
Note:
Seat back of front seat in synthetic leather, back of headrest comfort seat (8- and 14-way) painted
Description
512 Horsepower Cayenne S E-Hybrid Coupe. 2 Year Extended Warranty Included. Chromitblack Metallic with Bordeaux Red seats. Well equipped with 22" Exclusive Design Sport Wheels, Premium Package Plus & More. Porsche Approved Certified Pre-Owned Comprehensive Warranty Included Until 05-13-2030. All Trade in Makes/Models Accepted. Financing Available. Build Sheet: Cayenne S E-Hybrid Coupe Leather Interior in Black/Bordeaux Red Chromitblack Metallic Premium Package Plus Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Comfort Memory Heated Seats (Rear) Ventilated Seats (Front) BOSE® Surround Sound-System HD-Matrix Design LED Headlights Surround View with Active Parking Support i.c.w. Premium Package Plus Ambient Lighting 4-Zone Climate Control Porsche InnoDrive incl. Adaptive Cruise Control (ACC) and Active Lane Keep Assist (ALK) Sport Tailpipes in Dark Bronze 22" Exclusive Design Sport Wheels in Chromite Black Metallic Porsche Crest on Headrests (Front) Exclusive Design Taillights Thermally & Noise Insulated Glass (Front and Rear) Soft Close Doors We go the extra mile for our Porsche Approved Certified Pre-Owned vehicles. Our technicians meticulously check the condition and functionality of the entire vehicle as well as the complete vehicle documentation and history based on a 111-point checklist. Every certified pre-owned car comes with a minimum of 24 months Porsche Approved Warranty and Porsche Assistance. The Porsche Approved Warranty covers all components of your Porsche and offers the same level of security as our new car warranty. Porsche Centre North Toronto (PCNT) is conveniently located at the intersection of highways 401 and 404 in Toronto. PCNT is honoured to have been awarded Premier Porsche Dealer status the highest honor a Porsche dealership can receive in Canada for five consecutive years. The Premier Porsche Dealer program recognizes the top four Porsche dealerships in Canada that have achieved Porsches highest performance metrics in various categories, such as sales, service, operations, and customer satisfaction. For more information, please call to schedule an appointment or visit our store in-person at 165 Yorkland Blvd. in Toronto.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package Plus
Includes 8 upgrades
Transmission / Chassis
Sport Tailpipes in Dark Bronze
Wheels
22" Exclusive Design Sport Wheels in Chromite Black Metallic
Interior
Porsche Crest on Headrests (Front)
Adaptive Sport Seats in Front (18-way)
Heated Seats (Front and Rear)
Ventilated Seats (Front)
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound-System
Lights vision
HD-Matrix LED Headlights
Tinted LED Taillights
Thermally and Noise Insulated Glass incl. Privacy Glass
Comfort assistance
Soft Close Doors
Surround View with Active Parking Support
Ambient Lighting
4-zone Climate Control
Porsche InnoDrive incl. Adaptive Cruise Control (ACC) and Lane Keep Assist (LKA)
Standard Equipment
Exterior
Side Skirts
Fixed Panoramic Roof in Glass
Lower Front Fascia
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Exterior Package in Gloss Black
Model Designation in Silver
Preparation for towbar system
Deletion of "GTS" logo on front doors
Door handles painted in exterior colour
Rear Diffusor in Louvered Design
Roof spoiler in exterior colour
Transmission / Chassis
3.0-Litre Turbocharged V6
8-Speed Tiptronic S
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM)
Fuel Cover and Charging Cover
Electric Sound
Sport Chrono Package
Power Steering Plus
Brake System with Red Calipers
70 Litre Fuel Tank
Starter Battery
Suspension standard
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Interior
Sports Rear Seat System
Heated Steering Wheel
Electric Steering Column
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Gear Selector
Interior Package in Diamar Silvershade
Roof Lining in Fabric
Interior Accent Package in Black
Side Airbags (Front and Rear)
Pedals and Footrest in Stainless Steel
Door-Sill Guards in Brushed Aluminum
Fixed Luggage Compartment Cover
Floor Mats
Audio / Comm.
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Inductive Charging
Voice Control
Smartphone Integration
USB-C Fast Charging Ports
E-Mobility
Supply cable for NEMA 14-50
Standard Charging Cable Length
Basic Wall Mount
Mobile Charger 9.6 kW and On-Board AC-Charger with 9.6 kW
Lights vision
Auto-Dimming Mirrors
Electrically Adjustable and Heatable Exterior Mirrors
Comfort assistance
Traffic Sign Recognition
HomeLink®
Lane Change Assist
Comfort Access
Non-smoking package
Automatic tailgate with gesture control
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian protection
Particle/Pollen Filter with Active Carbon Filter
Lane Keeping Assist
Cruise Control with Speed Limiter
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

Porsche Approved Warranty
24 months

Porsche Roadside Assistance
24 months
Condition and History

Technically and mechanically tested according to stringent Porsche standards
Our Porsche technicians meticulously check the condition and functionality of the entire vehicle as well as the complete vehicle documentation and history using a 111-point checklist.

Optically refurbished according to Porsche refurbishment standards
Porsche Approved used cars are guaranteed to be in top condition. Every Porsche Approved used car has been carefully refurbished and meets the strict Porsche refurbishment standards.
Condition Porsche Approved Certified Pre-Owned Vehicle with certified quality, complete history, and original parts. |
Mileage 37,412 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Latest Maintenance Minor maintenance at 23/12/2025 with 29,961 km PCNT |
Damage history At least one damage or accident reported $1,192.00 |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 2,900 cm³ / 2.9 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 89.0 mm |
| Maximum power combined | 512 hp / 382 kW |
| Maximum power combustion engine | 348 hp / 260 kW |
| Maximum power electric motor | 176 hp / 130 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,000 - 6,000 rpm |
| Maximum torque electric motor | 460 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,450 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 118.0 hp/l / 86.8 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 263 km/h |
| All-electric top speed | 135 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.6 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.8 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,657 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,439 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,440 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,515 kg |
| Permissible gross weight | 3,120 kg |
| Maximum load | 681 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 140 kg |
| Fuel tank capacity | 70 l |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 404 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,344 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 434 l |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 190 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 235 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.7 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.0 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 250 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 225 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 280 mm |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross)2.1 | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable)2.2 | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 2.5 h |
2.1 May vary depending on ageing and battery temperature
2.2 May vary depending on ageing and battery temperature
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 66 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 84 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |
