2026 Porsche Cayenne
New
$139,639
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Total Retail Price Summary
MSRP
Total MSRP
$127,100
Dealer Fees
Freight
$2,950
Pdi
$1,795
Admin fee
$499
Total Dealer Fees
$5,244
Provincial and Federal Fees
AC Tax
$100
Green Levy Tax
N/A
Luxury Tax
$6,607
Tire Tax
$17
Provincial Registration Fee
$22
Total Provincial and Federal Fees
$6,746
Accessories
Total Accessories
$549
Total retail price
$139,639
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
C1936
VIN:
WP1AA2AY1TDA04636
- Exterior colour
- Algarve Blue Metallic
- Interior colour
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 348 hp / 256 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 5.7 sec
Two-Tone Leather Interior, Smooth-Finish Leather in Black/Mojave Beige
Leather interior in colour combination: Black/Mojave Beige
In smooth-finish leather:
- Front and rear seat centres
- Front and rear seat inner side bolsters
- Front and rear headrest centres
- Armrest and handle in front and rear door panels
- Armrest centre console front and folding rear armrest
- Handles in centre console
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper and lower section including glove compartment cover
- Door waist rails, upper centre door panel and paneling storage compartment front and rear
- Door panel front and rear
- Side panel centre console
In contrasting colour:
- Dashboard lower section including glove compartment cover
- Centre console with handles
- Upper door panel and paneling storage compartment front and rear
- Front and rear seat centres
- Front and rear seat inner side bolsters
- Front and rear headrest centres
- Armrest and handle in front
- Door panel front and rear
- Side panel centre console
Note: Seat back of front seat in synthetic leather, back of headrest comfort seat (8- and 14-way) painted
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Plus Package
Includes 6 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Roof Rails in Black Aluminum Finish
Trailer Hitch without Tow Ball
Exterior Package in High Gloss Black
Exclusive Design Fuel Filler Cap in Turbonite
Transmission / Chassis
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM)
Sport Chrono Package
Sport Tailpipes in High Gloss Dark Bronze
Wheels
All-Season Tires for 21" Wheels
21" RS Spyder Design Wheels
Interior
Power Seats (14-way) with Memory Package
Heated GT Sport Steering Wheel
Heated Seats (Front and Rear)
Massage Seat Function (Front) incl. Ventilated Seats (Front)
Porsche Crest on Headrests (Front)
Interior Package in Eucalyptus Wood
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lights vision
Tinted HD-Matrix LED Headlights
Heated Windshield
Comfort assistance
4-zone Climate Control
Air Quality System
Preparation Porsche Dashcam (front and rear)
Adaptive Cruise Control
Standard Equipment
Packages
Equipment 'base'
Equipment 'base'
Standard Version
Exterior
Side Skirts
Lower Front Fascia
Model Designation in Silver
Exterior Mirror Lower Trims including Mirror Base in Black
Roof spoiler in exterior colour
Door handles painted in exterior colour
SUV Body Style
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
3.0-Litre Turbocharged V6
8-speed Tiptronic S
Power Steering Plus
Brake Calipers Painted in Black
90 Litre Fuel Tank
Standard Suspension
Wheels
Locking Wheel Bolts
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
20'' Collapsible Spare Wheel
Interior
Seat belts in Black
Floor Mats Front and Rear
Rear Comfort Seats (2+1)
Electric Steering Column Adjustment
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector
Accent Package in Black
Seat belt warning system for front and rear seats
Reversible seat belt pretensioner
Roof Lining in Fabric
Pedals and Footrest in Black
Door-Sill Guards in Brushed Aluminum with Model Designation
Flexible Luggage Compartment Roller Cover
Sun Visors for Driver and Front Passenger
Audio / Comm.
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging (up to 15W)
Voice Control
USB-C Fast Charging
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Without Mode3 charging cable
Without PHEV charging cable
Lights vision
LED Taillights including Light Strip
Exterior Mirrors
Auto-Dimming Mirrors
Privacy Glass
Comfort assistance
Automatic tailgate with gesture control
Comfort Access
ParkAssist including Surround View
Surround View with Active Parking Support
HomeLink®
Traffic Sign Recognition
Lane Change Assist
Soft Close Doors
Ambient Lighting
Non-smoking package
Side Airbags (front and rear)
Airbags
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian Protection
Driver Awareness Detection
Emergency Call Systems eCall and bCall
Lane Keeping Assist
Active Speed Limit Assist
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 89.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 348 hp / 256 kW |
| Maximum torque combustion engine | 499 Nm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 118.3 hp/l / 87.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 248 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 6.0 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 5.7 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 13.9 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 13.6 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 24.0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 23.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 4.0 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,997 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,698 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,679 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,654 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,669 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,694 mm |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 1,725 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Tire track turning circle | 11.3 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,122 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,055 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,130 kg |
| Permissible gross weight | 2,835 kg |
| Maximum load | 713 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 100 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 350 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 698 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,708 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 772 l |
| Overhang front | 1,013 mm |
| Overhang rear | 1,022 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 212 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 193 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 183 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 208 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 238 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 25.4 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 22.3 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.9 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 21.0 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 27.4 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.3 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 18.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 17.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 16.4 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 18.6 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 21.2 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 500 mm |
| Max. wading depth with steel suspension (PASM DIN) | 500 mm |
| Max. wading depth (steel suspension) | 500 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 475 mm |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 500 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 530 mm |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 69 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 81 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |