2026 Porsche Cayenne GTS
New
$186,379
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Total Retail Price Summary
MSRP
Total MSRP
$166,050
Dealer Fees
Freight
$2,950
Pdi
$1,795
Admin fee
$499
Total Dealer Fees
$5,244
Provincial and Federal Fees
AC Tax
$100
Green Levy Tax
N/A
Luxury Tax
$14,397
Tire Tax
$17
Provincial Registration Fee
$22
Total Provincial and Federal Fees
$14,536
Accessories
Total Accessories
$549
Total retail price
$186,379
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
C1778
VIN:
WP1AG2AY9TDA26379
- Exterior colour
- Chromite Black Metallic
- Interior colour
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- Automatic
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 493 hp / 363 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.4 sec
Leather Interior in Black, Smooth-Finish Leather
In smooth-finish leather:
- Front and rear seat centres
- Front and rear seat inner side bolsters
- Front and rear headrest centres
- Armrest and handle in front and rear door panels
- Armrest centre console front and folding rear armrest
- Handles in centre console
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper and lower section including glove compartment cover
- Door waist rails, upper centre door panel and paneling storage compartment front and rear
- Side panel centre console
Note:
Seat back of front seat in synthetic leather, back of headrest comfort seat (8- and 14-way) painted
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Plus Package
Includes 4 upgrades
Exterior
Panoramic Roof System
Roof Rails in Black Aluminum Finish
SportDesign Package
'PORSCHE' Logo and Model Designation on Rear in High Gloss Black
Exterior Mirrors Painted in Exterior Colour
Exclusive Design Fuel Filler Cap in Turbonite
Transmission / Chassis
Rear-Axle Steering
Sport Chrono Package
Brake Calipers painted in High Gloss Black
Wheels
All-Season Tires for 22" Wheels
22" Sport Design Wheels
Interior
Heated Multifunction GT Sports Steering Wheel Leather with Inlay in Carbon Fibre
Adaptive Sport Seats (18-way, front) with Seat Centres in Race-Tex
Deviated Stitching Interior Package - Speed Yellow
Interior Trim in Carbon Fibre
Heated Seats (Front and Rear)
Seat Ventilation (front and rear)
Porsche Crest on Headrests (Front and Outer Rear)
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum, Illuminated
Lights vision
Under Door Puddle Light Projectors
Thermally and Noise insulated Glass including Privacy Glass
Comfort assistance
Technology Package
4-zone Climate Control
Air Quality System
Adaptive Cruise Control
Standard Equipment
Packages
Equipment 'base'
Equipment 'S'
GTS - version
Exterior
Preparation for towbar system
Lower Front Fascia
Exterior Package in High Gloss Black
Roof spoiler in exterior colour
Door handles painted in exterior colour
'GTS' Decorative Side Logo in Black
SUV Body Style
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
4.0 Litre Twin Turbocharged V8
8-speed Tiptronic S
Power Steering Plus
Adaptive Air Suspension (Lowered by 10 mm) incl. Porsche Active Suspension Management (PASM)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Sport Exhaust System incl. Sport Tailpipes in High Gloss Dark Bronze
90 Litre Fuel Tank
Standard Suspension
Wheels
Locking Wheel Bolts
Wheel Centre Caps With Full-Colour Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
20'' Collapsible Spare Wheel
Interior
Seat belts in Black
Floor Mats Front and Rear
Rear Comfort Seats (2+1)
Electric Steering Column Adjustment
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector
Accent Package in Black
Seat belt warning system for front and rear seats
Reversible seat belt pretensioner
Roof Lining in Race-Tex
Pedals in Stainless Steel
Flexible Luggage Compartment Roller Cover
Sun Visors for Driver and Front Passenger
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging (up to 15W)
Voice Control
USB-C Fast Charging
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Without Mode3 charging cable
Without PHEV charging cable
Lights vision
Tinted HD-Matrix LED Headlights
Tinted LED Taillights Including Light Strip
Exterior Mirrors
Auto-Dimming Mirrors
Comfort assistance
Automatic tailgate with gesture control
Comfort Access
ParkAssist including Surround View
Surround View with Active Parking Support
HomeLink®
Traffic Sign Recognition
Lane Change Assist
Soft Close Doors
Ambient Lighting
Non-smoking package
Side Airbags (front and rear)
Airbags
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian Protection
Driver Awareness Detection
Emergency Call Systems eCall and bCall
Lane Keeping Assist
Active Speed Limit Assist
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 8 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| Maximum power combustion engine | 493 hp / 363 kW |
| Maximum torque combustion engine | 659 Nm |
| Maximum engine speed | 6,800 rpm |
| Maximum power per litre | 125.1 hp/l / 92.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 275 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.7 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.4 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 10.6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 10.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 17.0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 16.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 3.1 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.9 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,997 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,674 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,674 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,659 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,666 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,689 mm |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 1,719 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 11.5 m |
| Tire track turning circle | 10.7 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,248 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,190 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,265 kg |
| Permissible gross weight | 2,890 kg |
| Maximum load | 642 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 100 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 350 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 656 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,708 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 772 l |
| Overhang front | 1,013 mm |
| Overhang rear | 1,022 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 189 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 181 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 204 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 234 mm |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.3 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.9 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 26.6 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 24.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.8 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 16.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 18.1 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.7 ° |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 471 mm |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 496 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 525 mm |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 87 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |