2025 Porsche Cayenne E-Hybrid Coupe
Pre-Owned
$135,350
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
C1710
VIN:
WP1BE2AY6SDA37154
- Exterior colour
- Algarve Blue Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 3,766 km
- Previous Owners
- 0
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Vehicle Warranty
- 37 months remaining term
- Engine
- Plug-in hybrid
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 463 hp / 341 kW
Leather interior in Standard Colour, Smooth-Finish Leather in Black
- Seat centres (front and rear)
- Seat inner side bolsters (front and rear)
- Headrest centres (front and rear)
- Armrest and handle in front and rear door panels
- Armrest centre console front and folding rear armrest
- Handles in centre console
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper and lower section including glove compartment cover
- Door waist rails, upper center door panel and paneling storage compartment (front and rear)
- Side panel centre console
Note: Seat back of front seat in synthetic leather, back of headrest comfort seat (8- and 14-way) painted
Description
Porsche Centre North Toronto (PCNT) is conveniently located at the intersection of highways 401 and 404 in Toronto. PCNT is honoured to have been awarded Premier Porsche Dealer status – the highest honor a Porsche dealership can receive in Canada – for five consecutive years. The Premier Porsche Dealer program recognizes the top four Porsche dealerships in Canada that have achieved Porsche’s highest performance metrics in various categories, such as sales, service, operations, and customer satisfaction. PCNT the only Porsche store in Ontario to have been awarded Premier Porsche Dealer status in 2024. For more information, please call to schedule an appointment or visit our store in-person at 165 Yorkland Blvd. in Toronto.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Plus Package
Includes 6 upgrades
Exterior
Exterior Mirrors Painted in Exterior Colour
Trailer Hitch without Tow Ball
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Sports Tailpipes in Dark Bronze
Wheels
All-Season Tires for 21" Alloy Wheels
21" RS Spyder Design Wheels with Wheel Arch Extensions in Exterior Colour
Interior
Heated GT sports steering wheel
Adaptive Sport Seats in Front (18-way)
Rear Comfort Seats (2+1)
Heated Seats (Front and Rear)
Ventilated Seats (Front)
Interior Trim in Cross Brushed Aluminum
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum, Illuminated
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lights vision
Tinted HD-Matrix LED Headlights
Under Door Puddle Light Projectors
Heated Windshield
Comfort assistance
Head-Up Display
4-zone Climate Control
Air Quality System
Preparation Porsche Dashcam (front and rear)
Power Sunblind for Rear Side Windows
Adaptive Cruise Control
Standard Equipment
Packages
Equipment "base"
Equipment "base"
Standard Version
Exterior
Side Skirts
Exterior Package in High Gloss Black
Door handles painted in exterior colour
Lower Front Fascia
Model Designation in Silver
Roof spoiler in exterior colour
Body Shape Coupé
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
3.0-Litre Turbocharged V6
8-speed Tiptronic S
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Sport Chrono Package
Power Steering Plus
Brake Calipers painted in Black
70 Litre Fuel Tank
Starter Battery
Lithium-Ion Battery
Suspension standard
Electric Sound
Wheels
Locking Wheel Bolts
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Interior
Seat Belts in Black
Head rests
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Electric Steering Column
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector
Interior in Leather
Roof Lining in Fabric
Pedals and Footrest in Black
Accent Package in Black
Fixed Luggage Compartment Cover
Floor Mats
Audio / Comm.
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging
Voice Control
Apple® CarPlay with Siri® voice recognition
USB-C Fast Charging Function
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Supply cable for NEMA 14-50
Basic Wall Mount
9.6 kW Mobile Charger and AC On-Board Charger
Lights vision
Exterior Mirrors
Auto-Dimming Mirrors
Fixed Panoramic Roof
Privacy Glass
LED Taillights including Light Strip
Comfort assistance
Automatic tailgate with gesture control
Self-Steering Park Assist
Comfort Access
Traffic Sign Recognition
Lane Change Assist
Soft Close Doors
ParkAssist including Surround View
Surround View with Active Parking Support
HomeLink®
Ambient Lighting
Non-smoking package
Side Airbags (Front and Rear)
Airbags
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian Protection
Emergency Call Systems eCall and bCall
Lane Keeping Assist
Active Speed Limit Assist
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
37 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned (Demonstrator) Demo cars are vehicles used for exhibitions or test drives. This may result in varying mileage at delivery. This may result in varying mileage at delivery. |
Mileage 3,766 km Variable mileage – The vehicle is still in use |
Full Service History Yes, every service done in Porsche Center |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 89.0 mm |
| Maximum power combined | 463 hp / 341 kW |
| Maximum power combustion engine | 300 hp / 221 kW |
| Maximum power electric motor | 174 hp / 128 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm range | 5,300 - 6,400 rpm |
| Maximum torque power combined | 649 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 419 Nm |
| Maximum torque electric motor | 460 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 1,340 - 5,300 rpm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 102.0 hp/l / 75.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 254 km/h |
| All-electric top speed | 135 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.9 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 11.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 18.2 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Overall Width | 1,983 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height | 1,674 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 12.1 m |
| Tire track turning circle | 11.3 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,456 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,455 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,530 kg |
| Permissible gross weight | 3,110 kg |
| Maximum load | 654 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 350 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 404 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,344 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 434 l |
| Max. ground clearance with steel suspension | 210 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 188 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 233 mm |
| Approach angle with steel suspension (DIN) | 25.2 ° |
| Departure angle with steel suspension (DIN) | 22.0 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.5 ° |
| Breakover angle with steel suspension (DIN) | 18.7 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.8 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (DIN) | 250 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 225 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 280 mm |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross)2.1 | 25.9 kWh |
| Battery energy content (net useable)2.2 | 21.8 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 3.3 h |
2.1 May vary depending on ageing and battery temperature
2.2 May vary depending on ageing and battery temperature
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 85 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |