2026 Porsche Cayenne E-Hybrid Coupé
New
$163,275
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Total Retail Price Summary
MSRP
Total MSRP
$146,800
Dealer Fees
Freight
$2,950
Pdi
$1,795
Admin fee
$499
Total Dealer Fees
$5,244
Provincial and Federal Fees
AC Tax
$100
Green Levy Tax
N/A
Luxury Tax
$10,546
Tire Tax
$14
Provincial Registration Fee
$22
Total Provincial and Federal Fees
$10,682
Accessories
Total Accessories
$549
Total retail price
$163,275
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
C1880
VIN:
WP1BE2AY8TDA45158
- Exterior colour
- Carrara White Metallic
- Interior colour
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- Plug-in hybrid
- Battery energy content (gross)
- 25.9 kWh
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 463 hp / 341 kW
Leather Interior in Black, Smooth-Finish Leather
In smooth-finish leather:
- Front and rear seat centres
- Front and rear seat inner side bolsters
- Front and rear headrest centres
- Armrest and handle in front and rear door panels
- Armrest centre console front and folding rear armrest
- Handles in centre console
- Steering wheel rim
- Steering wheel airbag module
- Dashboard upper and lower section including glove compartment cover
- Door waist rails, upper centre door panel and paneling storage compartment front and rear
- Side panel centre console
Note:
Seat back of front seat in synthetic leather, back of headrest comfort seat (8- and 14-way) painted
Description
Porsche Centre North Toronto (PCNT) is conveniently located at the intersection of highways 401 and 404 in Toronto. PCNT is honoured to have been awarded Premier Porsche Dealer status – the highest honor a Porsche dealership can receive in Canada – for five consecutive years. The Premier Porsche Dealer program recognizes the top four Porsche dealerships in Canada that have achieved Porsche’s highest performance metrics in various categories, such as sales, service, operations, and customer satisfaction. PCNT the only Porsche store in Ontario to have been awarded Premier Porsche Dealer status in 2024. For more information, please call to schedule an appointment or visit our store in-person at 165 Yorkland Blvd. in Toronto.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package Plus
Includes 6 upgrades
Exterior
Trailer Hitch without Tow Ball
Exterior Mirrors Painted in Exterior Colour
Deletion of Model Designation
Roof Spoiler Painted in High Gloss Black
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Rear-Axle Steering
Adaptive Air Suspension incl. Porsche Active Suspension Management (PASM)
Sport Tailpipes in High Gloss Dark Bronze
Wheels
All-Season Tires for 21" Wheels
21" RS Spyder Design Wheels in Vesuvius Grey
Interior
Heated GT Sport Steering Wheel
Adaptive Sport Seats (18-way, front)
Rear Comfort Seats (2+1)
Heated Seats (Front and Rear)
Ventilated Seats (Front)
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum, Illuminated
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lights vision
HD-Matrix LED Headlights
Heated Windshield
Comfort assistance
Head-Up Display
4-zone Climate Control
Air Quality System
Preparation Porsche Dashcam (front and rear)
Porsche InnoDrive incl. Adaptive Cruise Control (ACC) and Lane Keep Assist (LKA)
Standard Equipment
Packages
Equipment 'base'
Equipment 'base'
Standard Version
Exterior
Fixed Panoramic Roof in Glass
Side Skirts
Without Roof Rails
Lower Front Fascia
Exterior Package in High Gloss Black
Door handles painted in exterior colour
Coupé Body Style
Transmission / Chassis
3.0-Litre Turbocharged V6
8-speed Tiptronic S
Power Steering Plus
Sport Chrono Package
Brake Calipers Painted in Black
70 Litre Fuel Tank
Starter Battery
Standard Suspension
Wheels
Locking Wheel Bolts
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Interior
Seat belts in Black
Floor Mats Front and Rear
Interior Package in Diamar Silvershade
Compass Instrument Dial/Sport Chrono Stopwatch Instrument Dial in Black
Head rests
Electric Steering Column Adjustment
ISOFIX Child Seat Mounts (Rear)
Gear Selector
Accent Package in Black
Seat belt warning system for front and rear seats
Reversible seat belt pretensioner
Roof Lining in Fabric
Pedals and Footrest in Black
Fixed Luggage Compartment Cover
Sun Visors for Driver and Front Passenger
Audio / Comm.
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging (up to 15W)
Voice Control
USB-C Fast Charging
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Electric Sound
Without Mode3 charging cable
Supply Cable for NEMA 14-50
Wallmount Basic
9.6 kW Mobile Charger and AC On-Board Charger
Without PHEV charging cable
Porsche Mobile Charger
Genuine Porsche accessory. The Porsche Mobile Charger enables convenient charging on the go and at home with user-selectable current and swappable power cables for NEMA 14-50 outlets - covered by a two-year Genuine Parts and Accessories Limited Warranty.
Lights vision
LED Taillights including Light Strip
Exterior Mirrors
Auto-Dimming Mirrors
Privacy Glass
Comfort assistance
Automatic tailgate with gesture control
Comfort Access
ParkAssist including Surround View
Surround View with Active Parking Support
HomeLink®
Traffic Sign Recognition
Lane Change Assist
Soft Close Doors
Ambient Lighting
Non-smoking package
Side Airbags (front and rear)
Airbags
Warn and Brake Assist including Pedestrian Protection
Driver Awareness Detection
Emergency Call Systems eCall and bCall
Lane Keeping Assist
Active Speed Limit Assist
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 84.5 mm |
| Stroke | 89.0 mm |
| Maximum power combined | 463 hp / 341 kW |
| Maximum power combustion engine | 300 hp / 221 kW |
| Maximum power electric motor | 174 hp / 128 kW |
| Maximum torque power combined | 649 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 419 Nm |
| Maximum torque electric motor | 460 Nm |
| Maximum engine speed | 6,500 rpm |
| Maximum power per litre | 102.0 hp/l / 75.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 254 km/h |
| All-electric top speed | 135 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.9 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 11.3 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 18.2 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 3.1 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,930 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,997 mm |
| Width (with mirrors) | 2,194 mm |
| Height with steel suspension (PASM DIN) | 1,674 mm |
| Height with air suspension (standard level) | 1,656 mm |
| Height with air suspension (extra-low level) | 1,631 mm |
| Height with air suspension (low level) | 1,646 mm |
| Height with air suspension (off-road level) | 1,671 mm |
| Height with air suspension (extra off-road level) | 1,701 mm |
| Wheelbase | 2,895 mm |
| Turning circle diameter | 11.5 m |
| Tire track turning circle | 10.7 m |
| Unladen weight (curb weight) | 2,456 kg |
| Unladen weight (DIN) | 2,455 kg |
| Unladen weight (EC) | 2,530 kg |
| Permissible gross weight | 3,110 kg |
| Maximum load | 654 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Maximum towing capacity (braked) | 3,500 kg |
| Maximum towing capacity (unbraked) | 750 kg |
| Trailer coupling maximum vertical load | 350 kg |
| Closed luggage compartment volume (V210-2) | 404 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 1,344 l |
| Open luggage compartment volume (V211-2) | 434 l |
| Overhang front | 1,013 mm |
| Overhang rear | 1,022 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM DIN) | 204 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (normal ride height) | 188 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (low level) | 178 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (off-road level) | 203 mm |
| Max. ground clearance with air suspension (extra off-road level) | 233 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM DIN) | 25.7 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM DIN) | 21.7 ° |
| Approach angle with air suspension (standard level) | 23.2 ° |
| Departure angle with air suspension (standard level) | 20.5 ° |
| Approach angle with air suspension (extra off-road level) | 27.4 ° |
| Departure angle with air suspension (extra off-road level) | 23.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM DIN) | 18.5 ° |
| Breakover angle with air suspension (standard level) | 16.9 ° |
| Breakover angle with air suspension (low level) | 16.0 ° |
| Breakover angle with air suspension (off-road level) | 18.2 ° |
| Breakover angle with air suspension (extra off-road level) | 20.8 ° |
| Max. wading depth with steel suspension (PASM DIN) | 250 mm |
| Max. wading depth with air suspension (standard level) | 225 mm |
| Max. wading depth with air suspension (off-road level) | 250 mm |
| Max. wading depth with air suspension (extra off-road level) | 280 mm |
Battery Capacity and Charging
| Battery energy content (gross)2.1 | 25.9 kWh |
| Charging time for alternating current (AC) with 9.6kW (0 to up to 100%) | 3.3 h |
2.1 May vary depending on ageing and battery temperature
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 68 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 85 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |