2025 Porsche 911 Carrera S Cabriolet (992 II)
New
$247,246
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Total Retail Price Summary
MSRP
Total MSRP
$218,840
Dealer Fees
Freight
$2,950
Pdi
$1,795
Admin fee
$499
Total Dealer Fees
$5,244
Provincial and Federal Fees
AC Tax
$100
Green Levy Tax
N/A
Luxury Tax
$22,477
Tire Tax
$14
Provincial Registration Fee
$22
Total Provincial and Federal Fees
$22,613
Accessories
Total Accessories
$549
Total retail price
$247,246
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
90814
VIN:
WP0CH2A99SS249306
- Exterior colour
- Ice Grey Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Cabriolet Roof in Black
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 473 hp / 348 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 3.5 sec
Leather Interior in Black with Chalk Stitching
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Dark Silver.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package incl. Remote ParkAssist
Includes 2 upgrades
Exterior
Exterior Mirror in Exterior Colour
"911" Logo on Rear in High Gloss Black
SportDesign Package
Exclusive Design Fuel Cap
Rear Lid Grille Vertical Slat Inlays in Exterior Colour
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Front Axle Lift System
Sport Chrono Package with Porsche Design Subsecond Clock
Sports Tailpipes in Titanium
84-litre Fuel Tank
Wheels
20"/21" RS Spyder wheels in Satin Darksilver
Interior
Heated GT Sports Steering Wheel in Leather
Porsche Crest on Headrests (Front)
Adaptive Sport Seats (18-way) with Memory Package
Ventilated Seats (Front)
Door-Sill Guards Brushed Aluminium in Darksilver, Illuminated
Passenger Footwell Storage Net
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lights vision
Tinted HD-Matrix LED Main Headlights
Exclusive Design Taillights
Under Door Puddle Light Projectors
Comfort assistance
Ionizer
Remote ParkAssist
Preparation for Porsche Dashcam
Adaptive Cruise Control (ACC)
Standard Equipment
Packages
Equipment "S"
Exterior
Door handles painted in exterior colour
Hood
Cabrio
"PORSCHE" Logo on Rear in High Gloss Silver
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
3.0-Litre Twin-Turbocharged Boxer 6
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Rear-Wheel Drive
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Brake system with Brake Calipers painted in Red
Wheels
Wheels Painted in Silver colour
Wheel Centres with monochrome Porsche Crest
Locking Wheel Bolts
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Interior
Instrument Dials in Black
Seat Belts in Black
Interior package in Diamar Dark Silver
Rear Seats
Heated Seats (Front)
Interior in Leather
Pedals and Footrest in Black
Hood Lining in Black Fabric
Floor Mats
Audio / Comm.
Smartphone Compartment with Wireless Charging
Voice Control
Apple® CarPlay with Siri® voice recognition
USB-C Fast Charging
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights vision
Automatically Dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Electric Folding Exterior Mirrors
Windscreen with Grey Top Tint
Comfort assistance
Comfort Access
Traffic Sign Recognition
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Lane Keeping Assist
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Ambient Lighting Plus
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian Protection
Emergency Call Systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,000 cm³ / 3.0 l |
| Bore | 91.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 473 hp / 348 kW |
| Maximum torque combustion engine | 529 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 160.4 hp/l / 118.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 308 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 3.7 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 8.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 7.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 12.6 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 12.3 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.1 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,542 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height | 1,302 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 11.2 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,637 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,625 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,700 kg |
| Permissible gross weight | 2,040 kg |
| Maximum load | 403 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 163 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 94 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |