2026 Porsche 911 Carrera GTS (992 II)
New
$251,514
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Total Retail Price Summary
MSRP
Total MSRP
$222,720
Dealer Fees
Freight
$2,950
Pdi
$1,795
Admin fee
$499
Total Dealer Fees
$5,244
Provincial and Federal Fees
AC Tax
$100
Green Levy Tax
N/A
Luxury Tax
$22,865
Tire Tax
$14
Provincial Registration Fee
$22
Total Provincial and Federal Fees
$23,001
Accessories
Total Accessories
$549
Total retail price
$251,514
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
90887
VIN:
WP0AB2A97TS226228
- Exterior colour
- Gt Silver Metallic
- Interior colour
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combined
- 532 hp / 391 kW
Pasha Club Leather Interior in Basalt Black with textile in Black/Dark Silver
Club leather interior in Basalt Black with textile Pasha in Black/Dark Silver.
Following items upholstered in club leather:
- Dashboard upper section
- Dashboard lower section including glove compartment cover
- Door panel upper sections
- Rear side panels
- Rear side of front seat backrests
- Seat bolsters rear
- Transmission tunnel in rear
Club leather is a deluxe, new milled nappa grade of leather.
Following items upholstered in textile Pasha:
- Seat centres front and rear as well as door centre panels.
Dashboard trim strips are finished in Dark Silver.
Note: The Pasha features are not available in conjunction with optional seat ventilation.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 2 upgrades
Heritage Design Package in Pasha
Exterior
Electric Slide/Tilt Glass Sunroof
Exterior Package Painted in High Gloss Black
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Porsche Active Suspension Management (PASM)
Front Axle Lift System
Brake Calipers in Gloss Black
84-litre Fuel Tank
Interior
Adaptive Sport Seats (18-way) with Memory Package
Rear Seats
Aluminum PDK Gear Selector
Door-Sill Guards in Black Brushed Aluminum, Illuminated
Passenger Footwell Storage Net
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lights vision
Exclusive Design Taillights
Lightweight glass
Comfort assistance
Surround View with Active Parking Support
Ionizer
Lane Change Assist
Preparation for Porsche Dashcam
Adaptive Cruise Control (ACC)
Smoking Package
Standard Equipment
Packages
Standard version
Exterior
Preparation for Roof Transport System
Side Window Trims in Black
‘t-hybrid’ Logo with Outline
Door handles painted in exterior colour
Coupé
Pedestrian safety
Transmission / Chassis
3.6-Litre eTurbo Boxer 6
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Rear-Axle Steering
Rear-Wheel Drive
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Sport Chrono Package incl. Porsche Track Precision App
Sport Exhaust System with Tailpipes in Black
Standard Suspension
Wheels
Wheel Centre Caps with Full-Colour Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
20"/21" Carrera GTS Wheels
Interior
Seat belts in Black
Heated GT Sport Steering Wheel in Race-Tex with Mode-Switch
Heated Seats (Front)
Roof lining, A-pillar trim, B-pillar cover (upper section), C-pillar in Race-Tex
Sport Style Pedals and Footrest
Sun Visors for Driver and Front Passenger
Audio / Comm.
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging (up to 15W)
Voice Control
USB-C Fast Charging
SDARS Exterior Antenna
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights vision
Matrix LED Main Headlights
Electric Folding Exterior Mirrors Including Courtesy Lighting
Automatically Dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Windscreen with Grey Top Tint
Comfort assistance
Comfort Access
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Traffic Sign Recognition
Lane Keeping Assist
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Light design package
Alarm system with interior surveillance
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist including Pedestrian Protection
Emergency Call Systems eCall and bCall
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 532 hp / 391 kW |
| Maximum power combustion engine | 478 hp / 352 kW |
| Maximum power electric motor | 56 hp / 41 kW |
| Maximum torque power combined | 609 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 569 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 134.6 hp/l / 99.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 312 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 6.8 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 10.5 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 1.9 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors folded) | 1,834 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Height with steel suspension (PASM-10 DIN) | 1,306 mm |
| Height with steel suspension (PASM-20 DIN) | 1,296 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,604 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,595 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,670 kg |
| Permissible gross weight | 2,045 kg |
| Maximum load | 441 kg |
| Maximum permissible roof load with Porsche roof transport system | 75 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 261 l |
| Overhang front | 1,016 mm |
| Overhang rear | 1,087 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-10 DIN) | 121 mm |
| Max. ground clearance with steel suspension (PASM-20 DIN) | 113 mm |
| Approach angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 9.0 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 14.6 ° |
| Approach angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 8.6 ° |
| Departure angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 13.9 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-10 DIN) | 13.0 ° |
| Breakover angle with steel suspension (PASM-20 DIN) | 12.1 ° |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |