2025 Porsche 911 Carrera 4 GTS (992 II)
New
$241,295
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Total Retail Price Summary
MSRP
Total MSRP
$213,430
Dealer Fees
Freight
$2,950
Pdi
$1,795
Admin fee
$499
Total Dealer Fees
$5,244
Provincial and Federal Fees
AC Tax
$100
Green Levy Tax
N/A
Luxury Tax
$21,936
Tire Tax
$14
Provincial Registration Fee
$22
Total Provincial and Federal Fees
$22,072
Accessories
Total Accessories
$549
Total retail price
$241,295
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
90805
VIN:
WP0AB2A98SS226124
- Exterior colour
- Gentian Blue Metallic
- Interior colour
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- T-Hybrid
- Drivetrain
- All-wheel-drive
- Maximum power combined
- 532 hp / 391 kW
Leather Interior in Slate Grey and Chalk (two-tone)
Two-tone combinations: Slate Grey and Chalk.
Following items upholstered in smooth leather:
- dashboard upper section
- dashboard lower section including glove compartment cover
- door panel upper sections
- door centre panels
- centre console side sections
- rear side panels
- seat bases
- rear side of front seat backrests
- seat centres rear
- seat bolsters rear
- transmission tunnel in rear
In conjunction with Sports Seats Plus and Adaptive Sports Seats Plus, back shell painted in Dark Silver.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package incl. Remote ParkAssist
Includes 2 upgrades
Exterior
Electric Slide/Tilt Sunroof
SportDesign Side Skirts Painted in Exterior Colour
Transmission / Chassis
Power Steering Plus
Brake Calipers Painted in High Gloss Black
Wheels
Wheels Painted in Satin Black
Interior
Heated GT Sports Steering Wheel in Leather
Porsche Crest on Headrests (Front)
Adaptive Sport Seats (18-way) with Memory Package
Rear Seats
Ventilated Seats (Front)
Passenger Footwell Storage Net
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lights vision
Tinted HD-Matrix LED Main Headlights
Comfort assistance
Ionizer
Remote ParkAssist
Preparation for Porsche Dashcam
Adaptive Cruise Control (ACC)
Standard Equipment
Packages
Equipment "GTS"
Standard version
Exterior
"PORSCHE" Logo Painted in Satin Black
Side Window Trims in Black
Door handles painted in exterior colour
Model Designation on Rear Trim in Satin Black
Exterior Mirror Lower Trim in Exterior Colour and Base in Black
SportDesign Package
Rear lid grille with vertical slats in Satin Black
Coupé
Pedestrian safety
‘t-hybrid’ Logo with Outline
Transmission / Chassis
6-cylinder boxer engine with electric turbocharger (eTurbo), displacement: 3.6 litres / E-Machine
8-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
All-Wheel Drive with Map Controlled Multi-Plate Clutch Porsche Traction Management (PTM)
Rear-Axle Steering
PASM (Porsche Active Suspension Management) (Lowered approx. 10 mm)
Porsche Torque Vectoring Plus (PTV+)
Sport Chrono Package incl. Porsche Track Precision App & tire temperature display
Sports Exhaust System with Tailpipes in Black
Lithium-ion battery
63-litre Fuel Tank
Suspension standard
Wheels
Wheel centres with full-colour Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
20"/21" Carrera GTS Wheels
Interior
Instrument Dials in Black
Seat Belts in Black
Sport Chrono Stopwatch or Compass Dial in Black
Heated Seats (Front)
Interior trim in Black Brushed Aluminum
Interior in Leather
Roof lining, A-pillar trim, B-pillar cover (upper section), C-pillar in Race-Tex
Door sill guards in black brushed aluminum with model designation
Interior Accent Package in Black
Deletion of Decorative Stitching
Sport Style Pedals and Footrest
Audio / Comm.
Navigation Module for Porsche Communication Management (PCM)
Smartphone Compartment with Wireless Charging
Voice Control
Apple® CarPlay with Siri® voice recognition
USB-C Fast Charging
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
E-Mobility
Charging Cover
Lights vision
Taillight Strip with "PORSCHE" Logo
Automatically Dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Electric Folding Exterior Mirrors
Windscreen with Grey Top Tint
Comfort assistance
Comfort Access
Traffic Sign Recognition
2-Zone Automatic Climate Control
HomeLink®
Lane Keeping Assist
Automatically dimming interior and exterior mirrors with integrated rain sensor
Ambient Lighting Plus
Alarm system with interior surveillance
Non-smoking package
Alcohol Interlock preparation
Airbags
Warn and Brake Assist incl. Pedestrian Protection
Emergency Call Systems eCall and bCall
Driver Awareness Detection
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 3,600 cm³ / 3.6 l |
| Bore | 97.0 mm |
| Stroke | 81.0 mm |
| Maximum power combined | 532 hp / 391 kW |
| Maximum power combustion engine | 478 hp / 352 kW |
| Maximum power electric motor | 56 hp / 41 kW |
| Maximum torque power combined | 610 Nm |
| Maximum torque combustion engine | 570 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 134.6 hp/l / 99.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 312 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 3.0 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 6.9 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 10.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120km/h with Sport Chrono Package | 2.0 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,553 mm |
| Overall Width | 1,852 mm |
| Width (with mirrors) | 2,033 mm |
| Wheelbase | 2,450 mm |
| Turning circle diameter | 10.9 m |
| Unladen weight (curb weight) | 1,649 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,645 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,720 kg |
| Permissible gross weight | 2,065 kg |
| Maximum load | 416 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 135 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 261 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 71 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 98 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,325 rpm |