2025 Porsche 718 Cayman S (982)
New
$132,027
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Total Retail Price Summary
MSRP
Total MSRP
$120,760
Dealer Fees
Freight
$2,950
Pdi
$1,795
Admin fee
$499
Total Dealer Fees
$5,244
Provincial and Federal Fees
AC Tax
$100
Green Levy Tax
N/A
Luxury Tax
$5,338
Tire Tax
$14
Provincial Registration Fee
$22
Total Provincial and Federal Fees
$5,474
Accessories
Total Accessories
$549
Total retail price
$132,027
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
7C204
VIN:
WP0AB2A88SK261561
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- PDK (Automatic)
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 345 hp / 254 kW
- Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package
- 4.2 sec
Standard Interior in Black i.c.w. Leather Sport Seats Plus
- Seats
- Steering wheel rim
- Gearshift lever or gear selector
- Door handles
- Door armrests and paneling
- Center console storage compartment lid
Note: Only in conjunction with Sport Seats Plus or Adaptive Sport Seats Plus. "GTS" logo embroidered on the headrests is removed.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 1 upgrade
Exterior
Headlight Cleaning System Covers Painted in Exterior Colour
SportDesign Package
Rear Side Air Intake Grilles Painted
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
Porsche Active Suspension Management (PASM) (Lowered 10 mm)
Sport Chrono Package including mode switch
Power Steering Plus
Sport Tailpipes in Black
Wheels
Locking Wheel Bolts
20" 911 Turbo Wheels
Interior
Instrument Dials in White
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Sport Chrono Stopwatch Dial in White
GT Sport Steering Wheel
Seat Ventilation
Heated Multifunction Steering Wheel
Seat Belts in Silver Grey
Porsche Crest on Headrests
Electric Steering Column
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Lights vision
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
Comfort assistance
Lane Change Assist (LCA)
Porsche Entry & Drive
Preparation for Porsche Dash Cam
Light Design Package
Luggage Net in Passenger Footwell
Standard Equipment
Transmission / Chassis
Moteur boxer turbo 4 cylindres : 2,5 litres
7-speed Porsche Doppelkupplung (PDK)
Extended Range Fuel Tank, 64 L
Wheels
Wheels Painted in Silver
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Interior
Heated Seats
Roof Lining in Fabric
Floor mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Apple® CarPlay
USB Interface (Rear)
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights vision
Windscreen with Grey Top Tint
Comfort assistance
2-Zone Automatic Climate Control
ParkAssist (front and rear) including reversing camera
HomeLink® (programmable garage door opener)
Cruise control
Interior Surveillance
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,500 cm³ / 2.5 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 345 hp / 254 kW |
| Maximum torque combustion engine | 419 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 138.7 hp/l / 102.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 285 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.4 sec |
| Acceleration 0-100 km/h with Sport Chrono Package | 4.2 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h with Sport Chrono Package | 9.2 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 15.0 sec |
| Acceleration 0-200 km/h with Sport Chrono Package | 14.7 sec |
| In-gear acceleration 80-120 km/h | 2.8 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,379 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,295 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1,432 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,385 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,460 kg |
| Permissible gross weight | 1,695 kg |
| Maximum load | 263 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 272 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 184 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 70 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |