2025 Porsche 718 Cayman S (982)
New
$140,679
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Total Retail Price Summary
MSRP
Total MSRP
$127,970
Dealer Fees
Freight
$2,950
Pdi
$1,795
Admin fee
$499
Total Dealer Fees
$5,244
Provincial and Federal Fees
AC Tax
$100
Green Levy Tax
N/A
Luxury Tax
$6,780
Tire Tax
$14
Provincial Registration Fee
$22
Total Provincial and Federal Fees
$6,916
Accessories
Total Accessories
$549
Total retail price
$140,679
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
7C211
VIN:
WP0AB2A87SK261731
- Exterior colour
- Ice Grey Metallic
- Interior colour
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 345 hp / 254 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 4.6 sec
Leather interior in Black
- Dashboard upper section
- Instrument shroud
- Steering wheel airbag module
- Dashboard lower section
- Glove compartment cover
- Door panel upper sections
- Door centre panels
- Centre console side sections
- Seat bases and rear side of seat backrests (not compatible with Sports seats Plus (2-way, electric), Adaptive Sports seats Plus (18-way, electric) incl. memory package, Full bucket seats)
All leather items (including standard items) in smooth-finish leather. Door panel trim strips in Silver colour.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 1 upgrade
Exterior
SportDesign Package
Rear Side Air Intake Grilles Painted
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
6-speed manual transmission incl. Sport Chrono Package
PASM Sport Suspension (Lowered 20 mm)
Power Steering Plus
Sport Tailpipes in Black
Wheels
Locking Wheel Bolts
20" Carrera S Wheels
Wheels Painted in Exterior Colour
Interior
Extended interior trim package with decorative stitching in contrasting colour
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Leather seat centres in contrasting colour
Seat Ventilation
Heated Multifunction Steering Wheel
Porsche Crest on Headrests
Interior Trim Painted in Exterior Colour (with Leather Interior)
Roof Lining in Race-Tex
Sun Visors in Race-Tex
Electric Steering Column
Audio / Comm.
BOSE® Surround Sound System
Colour choice for leather/decorative stitchings
Colour Selection for Stitching in Deviated Colour - GT Silver
Colour Selection for Deviated Leather - Chalk
Lights vision
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
Tinted Taillights
Comfort assistance
Lane Change Assist (LCA)
Porsche Entry & Drive
Preparation for Porsche Dash Cam
Light Design Package
Luggage Net in Passenger Footwell
Standard Equipment
Transmission / Chassis
Moteur boxer turbo 4 cylindres : 2,5 litres
Extended Range Fuel Tank, 64 L
Wheels
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Interior
Heated Seats
Floor mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Apple® CarPlay
USB Interface (Rear)
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights vision
Windscreen with Grey Top Tint
Comfort assistance
2-Zone Automatic Climate Control
ParkAssist (front and rear) including reversing camera
HomeLink® (programmable garage door opener)
Cruise control
Interior Surveillance
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,500 cm³ / 2.5 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 345 hp / 254 kW |
| Maximum torque combustion engine | 419 Nm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 138.7 hp/l / 102.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 285 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 15.2 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,379 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,295 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1,403 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,355 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,430 kg |
| Permissible gross weight | 1,665 kg |
| Maximum load | 262 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 272 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 184 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |