2025 Porsche 718 Cayman GTS 4.0 (982)
Pre-Owned
$139,900
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
U1242
VIN:
WP0AD2A85SK265304
- Exterior colour
- Jet Black Metallic
- Interior colour
- Mileage
- 11,566 km
- Previous Owners
- 1
- Damage history
- No damages or accidents reported
- Vehicle Warranty
- 36 months remaining term
- Engine
- Gas
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 394 hp / 290 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 4.5 sec
Leather/Race-Tex Interior in Black with Race-Tex Seat Centres
- Dashboard upper section
- Airbag cover
- Airbag module
- Instrument shroud
- Door panel upper sections
- Centre console side sections
- Seat bases
- Seat bolsters and headrests
- Side stripes of centre console main storage compartment lid
In Black Race-Tex:
- Dashboard lower section
- Glove compartment cover
- Steering wheel rim
- Gear lever
- Seat centres
- Door pulls
- Door centre panels
- Door panel armrests
- Centre of centre console main storage compartment lid
Door panel trim strips in Silver colour. "GTS" logo embroidered on headrests
Description
718 Cayman GTS 4.0 with a 6 Speed Manual. The very last of it's kind. A true enthusiast car featuring a 4.0 Flat Six naturally aspirated motor, mid engine design and a manual gearbox. Full body Xpel stealth PPF. Vehicle has an Akrapovic exhaust - OEM exhaust included with the vehicle. Porsche Factory Warranty Valid Until 05-06-2029. No Accidents. All Trade in Makes/Models Accepted. Financing Available. Build Sheet: 718 Cayman GTS 4.0 Leather/Race-Tex Interior in Black with Race-Tex Seat Centers Jet Black Metallic Premium Package Heated Multifunction Sport Steering Wheel in Carbon Fiber Power Folding Exterior Mirrors incl. Courtesy Lighting Lane Change Assist (LCA) Porsche Entry & Drive Light Design Package Luggage Net in Passenger Footwell Exclusive Design Fuel Cap "PORSCHE" Logo on Rear in Satin Black 6-speed Manual Transmission Raised Suspension (+10mm), GTS Suspension Delete Power Steering Plus Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package Interior Trim in Carbon Fiber i.c.w. Leather Interior Seat Belts in Bordeaux Red Door-Sill Guards in Carbon Fiber, Illuminated Electric steering column Navigation including Porsche Connect BOSE® Surround Sound System LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS) Preparation for Porsche Dashcam (Front) Smoking Package Porsche Centre North Toronto (PCNT) is conveniently located at the intersection of highways 401 and 404 in Toronto. PCNT is honoured to have been awarded Premier Porsche Dealer status the highest honor a Porsche dealership can receive in Canada for five consecutive years. The Premier Porsche Dealer program recognizes the top four Porsche dealerships in Canada that have achieved Porsches highest performance metrics in various categories, such as sales, service, operations, and customer satisfaction. For more information, please call to schedule an appointment or visit our store in-person at 165 Yorkland Blvd. in Toronto.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 1 upgrade
Exterior
Exclusive Design Fuel Cap
'PORSCHE' Logo in Satin Black
Transmission / Chassis
6-speed manual transmission with dual-mass flywheel
Porsche Active Suspension Management (PASM) (Lowered 10 mm)
Power Steering Plus
Interior
Heated Multifunction Steering Wheel in Carbon Fibre
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Interior Trim in Carbon Fibre (with Leather Interior)
Seat Belts in Bordeaux Red
Door-Sill Guards in Carbon Fibre, Illuminated
Electric Steering Column
Audio / Comm.
Navigation incl. Porsche Connect
BOSE® Surround Sound System
Lights vision
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
Comfort assistance
Lane Change Assist (LCA)
Porsche Entry & Drive
Preparation for Porsche Dash Cam
Light Design Package
Smoking Package
Luggage Net in Passenger Footwell
Standard Equipment
Exterior
SportDesign Package
Transmission / Chassis
Flat 6-cylinder naturally aspirated engine, 4.0 litre displacement
Porsche Torque Vectoring (PTV) with Mechanically Locking Differential
Sport Chrono Package including mode switch
Extended Range Fuel Tank, 64 L
Sport Tailpipes in Black
Wheels
Wheels Painted in Satin Black
Wheel Centre Caps with Coloured Porsche Crest
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
20" 718 Sport Wheels in Satin Black
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Interior
Heated Seats
Roof Lining in Race-Tex
Floor mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Apple® CarPlay
USB Interface (Rear)
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights vision
Windscreen with Grey Top Tint
Tinted Taillights
Comfort assistance
2-Zone Automatic Climate Control
ParkAssist (front and rear) including reversing camera
HomeLink® (programmable garage door opener)
Cruise control
Interior Surveillance
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
36 months remaining term
Condition and History
Condition Pre-Owned |
Mileage 11,566 km |
Previous Owners 1 |
Full Service History Yes, every service done |
Damage history No damages or accidents reported |
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 6 |
| Displacement | 4,000 cm³ / 4.0 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 81.5 mm |
| Maximum power combustion engine | 394 hp / 290 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 7,000 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 419 Nm |
| Maximum engine speed | 7,800 rpm |
| Maximum power per litre | 99.3 hp/l / 73.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 293 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.5 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9.2 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 14.1 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,405 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,276 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1,440 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,405 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,480 kg |
| Permissible gross weight | 1,700 kg |
| Maximum load | 260 kg |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
| Rear luggage compartment volume (with seats folded) | 270 l |
| Open luggage compartment volume with rear seats folded (V211-1) | 182 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 72 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 92 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |