2025 Porsche 718 Boxster S (982)
New
$151,251
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Total Retail Price Summary
MSRP
Total MSRP
$136,780
Dealer Fees
Freight
$2,950
Pdi
$1,795
Admin fee
$499
Total Dealer Fees
$5,244
Provincial and Federal Fees
AC Tax
$100
Green Levy Tax
N/A
Luxury Tax
$8,542
Tire Tax
$14
Provincial Registration Fee
$22
Total Provincial and Federal Fees
$8,678
Accessories
Total Accessories
$549
Total retail price
$151,251
Excludes Sales Taxes and license fees where applicable
Porsche Centre North Toronto
165 Yorkland Blvd, Unit 100
M2J 4R2 Toronto
781610894
Stock Number:
7B147
VIN:
WP0CB2A86SK226607
- Exterior colour
- Ice Grey Metallic
- Interior colour
- Roof colour
- Roadster Top in Blue
- Vehicle Warranty
- 48 months
- Engine
- Gas
- Transmission
- Manual
- Drivetrain
- Rear-wheel-drive
- Maximum power combustion engine
- 345 hp / 254 kW
- Acceleration 0-100 km/h
- 4.6 sec
Leather Interior in Graphite Blue
- Front seat centers, seat bolsters, headrests and backrest shells
- Steering wheel rim and airbag module
- Gearshift lever or PDK gear selector
- Center console storage compartment lid and side section
- Dashboard top incl. instrument cluster cover
- Dashboard bottom incl. glove compartment lid
- Door grab handles, armrests and paneling incl. top section
- Door panel inserts
Note: Dashboard decorative trim incl. cupholder trim and decorative door trim in Galvano Silver.
Front seat backrest shells are not covered in leather with Sport Seats Plus or Adaptive Sport Seats Plus since the shell is painted.
Vehicle Equipment
Equipment Highlights
Quebec Residents:
Porsche does not guarantee the availability of replacement parts, repair services and information necessary to maintain or repair vehicles.
Included Options
Packages
Premium Package
Includes 1 upgrade
Exterior
Headlight Cleaning System Covers Painted in Exterior Colour
SportDesign Package
Model Designation on Rear Painted
Supplemental Safety Bars in Aluminum Look
Rear Side Air Intake Grilles Painted
Exclusive Design Fuel Cap
Transmission / Chassis
6-speed manual transmission incl. Sport Chrono Package
PASM Sport Suspension (Lowered 20 mm)
Porsche Torque Vectoring (PTV) with Mechanically Locking Differential
Wheels
Locking Wheel Bolts
20" Carrera Sport wheels
Interior
Instrument Dials in White
Extended interior trim package with decorative stitching in contrasting colour
Adaptive Sport Seats Plus (18-way) with Memory Package
Sport Chrono Stopwatch Dial in White
GT Sport Steering Wheel
Seat Ventilation
Heated Multifunction Steering Wheel
Interior Trim in Brushed Aluminum (with Leather Interior)
Manual Gear Lever with Brushed Aluminum Trim
Porsche Crest on Headrests
Pedals and Footrest in Aluminum
Sun Visors in Leather
Stainless Steel Door Sill Guards, Illuminated
Electric Steering Column
Audio / Comm.
Navigation incl. Porsche Connect
BOSE® Surround Sound System
Colour choice for leather/decorative stitchings
Colour Selection for Stitching in Deviated Colour - Chalk
Lights vision
LED Headlights incl. Porsche Dynamic Light System (PDLS)
Electrically folding exterior mirrors including courtesy lighting
Tinted Taillights
Comfort assistance
Lane Change Assist (LCA)
Porsche Entry & Drive
Preparation for Porsche Dash Cam
Light Design Package
Smoking Package
Luggage Net in Passenger Footwell
Standard Equipment
Transmission / Chassis
Moteur boxer turbo 4 cylindres : 2,5 litres
Power Steering
Extended Range Fuel Tank, 64 L
Wheels
Wheels Painted in Silver
Tire Pressure Monitoring System (TPM)
Tire Sealing Compound and Electric Air Compressor
Interior
Heated Seats
Floor mats
Audio / Comm.
Porsche Communication Management (PCM) including mobile phone preparation and audio interfaces
Apple® CarPlay
USB Interface (Rear)
SiriusXM with 3 month trial subscription*
*Service will automatically stop at the end of your trial subscription period unless you decide to continue service. All SiriusXM services require a subscription, each sold separately by SiriusXM after the trial period. Service subject to the SiriusXM Customer Agreement and Privacy Policy, visit www.siriusxm.com for complete terms and how to cancel which includes online methods. Some services, content and features are subject to device capabilities, an active data connection enabled in the vehicle and location availability. All fees, content and features are subject to change. SiriusXM, Pandora and related logos are trademarks of Sirius XM Radio Inc. and its respective subsidiaries.
Lights vision
Windscreen with Grey Top Tint
Comfort assistance
2-Zone Automatic Climate Control
ParkAssist (front and rear) including reversing camera
HomeLink® (programmable garage door opener)
Cruise control
Interior Surveillance
Look at this Porsche in the Car Configurator
Discover this Porsche in the configurator – with all special options and further customization choices. Prices in the listing and configurator may vary.
Warranty
Your warranty cover includes:

New Car Warranty
48 months
Technical Data
Engine
| Number of cylinders | 4 |
| Displacement | 2,500 cm³ / 2.5 l |
| Bore | 102.0 mm |
| Stroke | 76.4 mm |
| Maximum power combustion engine | 345 hp / 254 kW |
| Maximum power combustion engine at rpm | 6,500 rpm |
| Maximum torque combustion engine | 419 Nm |
| Maximum torque combustion engine at rpm range | 2,100 - 4,500 rpm |
| Maximum engine speed | 7,500 rpm |
| Maximum power per litre | 138.7 hp/l / 102.0 kW/l |
Performance
| Top track speed with summer tires1.1 | 285 km/h |
| Acceleration 0-100 km/h | 4.6 sec |
| Acceleration 0-160 km/h | 9.7 sec |
| Acceleration 0-200 km/h | 15.2 sec |
1.1 If your vehicle is delivered with all season or winter tires, top track speeds will be reduced.
Body - Dimensions and Weights
| Length | 4,379 mm |
| Overall Width | 1,801 mm |
| Width (with mirrors) | 1,994 mm |
| Height | 1,271 mm |
| Wheelbase | 2,475 mm |
| Unladen weight (curb weight) | 1,400 kg |
| Unladen weight (DIN) | 1,355 kg |
| Unladen weight (EC) | 1,430 kg |
| Permissible gross weight | 1,665 kg |
| Maximum load | 265 kg |
| Closed luggage compartment volume with rear seats folded (V210-1) | 122 l |
| Luggage compartment volume (front) | 150 l |
Sound level (type approved based on UN-R 51)
| Sound level of passing vehicle | 73 dB |
| Sound level of stationary vehicle | 93 dB |
| Sound level of stationary vehicle (rpm) | 3,750 rpm |